Main menu

Wilmer Allison

Wilmer Lawson Allison junior (ur. 8 grudnia 1904 w San Antonio, Teksas, zm. 20 kwietnia 1977 w Austin, Teksas), tenisista amerykański.Zwyciężył w wielkoszlemowych mistrzostwach USA w 1935 w grze pojedynczej, ale zapisał się w historii tenisa również jako mistrz gry podwójnej, w parze z Johnem Van Rynem.W 1927 został mistrzem akademickim USA w barwach uczelni stanowej Teksasu. W latach 1928-1936 klasyfikowany w czołowej dziesiątce zawodników amerykańskich, w tym jako nr 1 w 1934 i 1935; jednocześnie 1930-1935 specjaliści widzieli go w czołowej piątce na świecie, 1932 i 1935 jako nr 4.W 1930 dotarł do finału na Wimbledonie, w którym uległ Billowi Tildenowi (ostatni tytuł wielkoszlemowy Tildena). 1932 półfinalista mistrzostw USA, 1934 finalista (przegrał z Fredem Perrym w pięciu setach); w drodze po końcowy sukces na mistrzostwach USA 1935 wziął udany rewanż na Perrym w półfinale (przerywając tym samym serię 18 wygranych pojedynków Brytyjczyka w turnieju), a w finale pokonał zdecydowanie (6:2, 6:2, 6:3) Sidneya Wooda W kolejnym roku Allison nie stanął do obrony tytułu - postanowił zakończyć karierę po porażce w ćwierćfinale Wimbledonu z Henrym Austinem.W parze z Van Rynem odniósł dwa zwycięstwa w turnieju wimbledońskim (1929 i 1930) oraz jedno w mistrzostwach USA 1935. Para Allison/Van Ryn zapisała również kilka rekordów w Pucharze Davisa.24 rozegrane przez nich mecze to druga (dzielona z parą Stan Smith Vic Seixas w historii występów USA w Pucharze Davisa liczba meczów deblowych (więcej - 30 - rozegrał jedynie John McEnroe . Allison/Van Ryn w latach 1929-1936 uzyskali bilans 14 zwycięstw - 2 porażki; wynik ten poprawiła dopiero w latach 80. para J. McEnroe Peter Fleming Lata 30. były w tenisie światowym okresem dominacji słynnych francuskich muszkieterów, w pojedynkach deblowych jednak Alison z Van Rynem skutecznie z nimi rywalizowali - pokonali w 1929 parę Jean Borotra/Henri Cochet, a w 1932 Cochet Jacques Brugnon; były to finały Pucharu Davisa, i w obu przypadkach ostateczny triumf, dzięki skuteczniejszej grze pojedynczej, przypadał Francuzom.W Pucharze Davisa Allison występował również w grze pojedynczej. Łącznie (uwzględniając singel i debel) rozegrał 44 mecze, z których wygrał 32. Więcej rozegrali jedynie John McEnroe i Vic Seixas Szczególnie zostały zapamiętane dwa singlowe pojedynki Pucharu Davisa z udziałem Allisona. W półfinale przeciwko Włochom w 1931 Amerykanin pokonał Giorgio de Stefaniego po jednym z najbardziej spektakularnych powrotów do meczu w historii tenisa. Włoch prowadził 2:0 w setach, w secie czwartym 5:2 i miał dwie piłki meczowe, a w secie piątym 5:1 i szesnaście (sic!) kolejnych meczboli. Ostatecznie wygrał Allison 4:6, 7:9, 6:4, 8:6, 10:8.Rok później, w finale przeciw Francji, mecz miał dla Allisona odwrotny przebieg. Tym razem on prowadził wysoko (m.in. również 2:0 w setach) w kluczowym dla końcowego rozstrzygnięcia całego finału pojedynku z Jeanem Borotrą. Amerykanin miał cztery piłki meczowe; przy ostatniej z nich, w opinii większości obserwatorów, miał miejsce ewidentny błąd sędziego, który nie wywołał wyraźnego autu przy serwisie Borotry (w konsekwencji podwójnego błędu serwisowego). Szczególne oburzenie zdarzenie to wywołało w USA - finał miał miejsce w Paryżu, a liniowy, który podjął tę decyzję, był Francuzem. Mecz zakończył się zwycięstwem Borotry 1:6, 3:6, 6:4, 6:2, 7:5; cały finał Pucharu Davisa wygrali Francuzi 3:2.W okresie II wojny światowej Allison służył w armii w stopniu pułkownika. W 1963 został uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Hall of Fame (jednocześnie zaszczyt ten spotkał jego wieloletniego partnera Van Ryna).
Tenisowe turnieje toczą się przez większą część roku, jednak tych, którzy nie potrafią żyć bez sportu (jak ja) może zainteresuje: Serwis dla fanów sportów zimowych - Portal Skoki narciarskie albo o hokeju .

Newsy Tenis ziemny według kraju:

Agnieszka Radwańska w półfinale Wimbledonu!

Polka wygrała swój ćwierćfinał na Wimbledonie. Po raz pierwszy w karierze Agnieszka Radwańska zagra w półfinale turnieju z cyklu wielkiego Szlema. Mecz już 5.07. o godzinie 14! Przeciwniczką Polki będzie Angelique Kerber
GotLink.pl - psycholog Piła www.terapia.pila.pl - noclegi wczasy turystyka Wisełka kwatery wczasy nad morzem - pokoje domki z dzieckiem rodzinne wczasy na Mazurach mazury dla rodzin z dziećmi - wczasy nad morzem Piaski urlop noclegi nad morzem - urlop nad morzem wczasy w Osłoninie pokoje nad morzem